Układ zamknięty – wersja…

Układ zamknięty – wersja sycylijska >>> ZNALEZISKO

Czy można porwać obywatela Erytrei z Sudanu, przewieźć do Włoch, przez 3 lata wmawiać wszystkim, że to przywódca szajki przemytników, a na koniec go zwolnić, ponieważ okazał się niewinnym? Można.

Gorąco polecam kolejne znalezisko z Tygodnika Powszechnego z cyklu Strony Świata (wolny dostęp). Tym razem historia Medhanie Tesfamariam Behre, którego przez kilka lat włoscy prokuratorzy próbowali wrobić w kierowanie międzynarodową grupą przemytników. Zachęcam do wykopania, fragmenty i tagi poniżej:

Doszło do pomyłki, a oskarżony nie jest tym człowiekiem, któremu zarzuca się zbrodnię” – orzekł po trwającym prawie dwa lata procesie sędzia z Palermo. Osadzony na ławie oskarżonych Erytrejczyk zaszlochał. Przysięgał przecież, że nie jest handlarzem „żywym towarem”, przeprawiającym za pieniądze ludzi przez Saharę i Morze Śródziemie do Europy, nie jest „Generałem”, hersztem przemytniczej szajki. Co więcej – gdyby tylko było go na to stać, sam chętnie zapłaciłby „Generałowi”, żeby przeszmuglował go na Zachód.

Popołudniem 24 maja 2016 roku o tym wszystkim myślał zapewne Erytrejczyk, sącząc kawę w jednym z barów na chartumskim przedmieściu. Z zadumy wyrwało go dwóch policjantów, którzy wyrośli jak spod ziemi, zarzucili mu płócienny worek na głowę, zakuli w kajdanki i wywlekli z baru do zaparkowanego na ulicy samochodu. W areszcie odebrali mu dokument tożsamości, wydany przez etiopski urząd do spraw uchodźców, i portfel z pieniędzmi. Niewiele tego było, więc wpadli w złość i bili go domagając się gotówki. Mówili, że jeśli da im więcej pieniędzy, wypuszczą go na wolność. Ale nie miał, więc dwa tygodnie później, zakutego w kajdanki, zawieźli na lotnisko i wsadzili do wojskowego samolotu. Nie mówili, dokąd go zabierają, ani dlaczego. Kiedy wylądował, wciąż w kajdankach i w eskorcie policjantów, zorientował się, że jest w Rzymie. Jeszcze tego samego dnia kolejnym samolotem został przewieziony do Palermo na Sycylii i osadzony w tamtejszym areszcie.

#swiat #wlochy #stronaswiata #tygodnikpowszechny #reportaz #gruparatowaniapoziomu #uchodzcy #imigranci #mikroreklama #