Drugi już film z cyklu…

Drugi już film z cyklu ciekawostki historyczne. Tym razem będzie o Kozakach i ich Termopilach w obronie Rzeczypospolitej.

Bitwa pod Chocimiem 1621 roku jest zaliczana do największych bitew XVII wieku. Wzięło w niej udział po obu stornach około 300 tysięcy ludzi. Wojska Rzeczypospolitej musiały stawić opór potędze Turcji i powstrzymać jej potężną armię u granic państwa. W bitwie tej brało udział około 40 tysięcy Kozaków pod dowództwem hetmana kozaków rejestrowych Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego, jednego z najwybitniejszy dowódców kozackich.
Zanim polsko-litewska armia dotarła pod Chocim, Kozacy wkroczyli zbrojnie do Mołdawii i na rozkaz króla mieli łupić i palić wszystko co się da tak, aby sułtan ze swoją armią szedł przez spaloną ziemię.
Znając kozacką fantazję, nie tylko wykonali rozkaz króla, lecz też postanowili powstrzymać marsz wielkiej armii tureckiej. Ale o tym w tym odcinku.

Link do znaleziska – Kozackie Termopile w obronie Rzeczypospolitej

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski)
Jeśli podobają Ci się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #zwyczaje #europa #swiat #liganauki
#walka #swiatnauki #polska #europa #monarchizm #wojna #pokoj #bitwyswiata #wojna #wojskopolskie #armia #kozacy #militaria #ukraina